زبان آلمانی

سلام دوستان، به خاطر مشغله درسی نمی تونم زیاد پست بدم !

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

زبان آلمانی از زبانهای هندواروپایی و عضوی از شاخه‌ غربی خانوادهٔ زبانهای ژرمنی است و با زبان‌های سوئدی، نروژی، هلندی، فریسی، ییدیش و دانمارکی نزدیکی دارد.

این زبان یکی از مهم‌ترین زبان‌های جهان است و علاوه بر آلمان در کشورهای اتریش و لیختنشتاین نیز تنها زبان رسمی می‌باشد و در سوئیس، بلژیک و لوکزامبورگ به عنوان یکی از زبانهای رسمی به حساب می‌آید. در ضمن این زبان، زبان رسمی ایالت خودمختار تیرول جنوبی در ایتالیا می‌باشد و در اروپای شرقی و نامیبیا نیز صحبت می‌شود. شمار کسانی که‌ زبان آلمانی را همچون زبان مادری خود در اتحادیه‌ اروپا به‌ کار می‌برند از گویشوران دیگر زبان‌های این اتحادیه‌ بیشتر است. جمعاً حدود ۱۰۵ میلیون نفر گویشوران مادری این زبان هستندو در حدود ۸۰ میلیون نفر به آلمانی را عنوان زبان دوم می دانند.آلمانی به طورگسترده در مدرسه دانشگاه وانستیتو گوته آموزش داده میشود

آلمانی در جهان

اروپا

آلمانی در كشورهای آلمان(۹۵٪)واتریش(۸۹٪)سوئیس(۶۴٪)و لیختن‌اشتاین به طورگسترده تكلم میشود. در بلژیکلوکزامبورگ به عنوان یکی از زبانهای رسمی به حساب می‌آید. در ضمن این زبان، زبان رسمی ایالت خودمختار تیرول جنوبی در ایتالیا می‌باشد. و

خارج از اروپا

خارج از اروپا و شوروی سابق بیشترین گویشوران آلمانی را میتوان درایالات متحده آمریكا كانادا برزیل و آرژانتین یافت كه این به خاطرمهاجرت در۲۰۰سال گذشته میباشد.آلمانی همچنین گویشورانی درنامیبیا و جمهوری آفریقای جنوبی دارد.

بر اساس سرشماری۲۰۰۰ آلمانی با۱.۴میلیون گویشور در ایالات متحده آمریكا پس از انگلیسی زبان اسپانیاییچینی و فرانسه پنجمین زبان پر كاربرد است.آلمانی در دو ایالات داكوتا شمالی و داكوتا جنوبی پس از انگلیسی دومین زبان در خانه است.

بر اساس سرشماری ۲۰۰۶ در كانادا تعداد ۶۲۲.۶۵۰نفر گویشور آلمانی در كانادا زندگی میكنند.

اینترنت

برطبق Global Reach در سال ۲۰۰۴ ۶.۹٪ كاربران اینترنت آلمانی زبانان بوده اند همچنین برطبق Netz-tipp در سال۲۰۰۲ ۷.۷٪ صفحات اینترنت آلمانی بوده است. همچنین ۱۲٪ كاربران گوگل آلمانی زبان بوده اند.

افراد

آلمانی پس از انگلیسی و ژاپنی سومین زبان در اینترنت است.

گوته مشهورترین ادیب آلمانی زبان است. شیلر هم یکی دیگر از شعرای کلاسیک و نامدار آلمانی است. ادبای مدرن زبان آلمانی شهرت زیادی دارند، که از آنها می‌توان هرمان هسه و گونتر گراس را نام برد که هردو برنده جایزه نوبل در ادبیات هستند.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 10 آذر 1388    | توسط: فرشید    |    | نظرات()